اموزش طب سوزنی برای صورت

با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی در قرن 21، بسیاری از مردم جهان در اعتماد خود به پزشکی مدرن دچار تردید شدند. بعضی به دنبال روشهای سنتی رفتند و بعضی کارآمدی آنها را انکار کردند. اثربخشی روشهای سنتی پزشکی همچنان محل بحث است، اما شکی نیست که پزشکی مدرن بر شانه های طب سنتی ایستاده است. در این مطلب برای آموزش طب سوزنی برای صورت همراه باشید.

طب سوزنی چیست؟ مروری بر تاریخچه این طب قدیمی

جهت اینکه آموزش طب سوزنی صورت را شروع کنیم، ابتدا باید بدانید طب سوزنی چیست طب سوزنی در واقع طب سنتی چینی است که دست کم سابقه ای 2000 ساله دارد. گفته میشود نخستین سوزنهای کشف شده این سبک پزشکی حدود 5000 سال پیش کشف شده، اما نخستین کتابی که در آن به این طب اشاره شده کتاب «طب داخلی کلاسیک امپراتور زرد» است که حدود 2300 سال پیش نوشته است. به اعتقاد سردمداران این سبک درمانی، اگر مسیر انرژی الکترومغناطیسی چی (Qi) در بدن بسته شود، فرد بیمار شده و باید با استفاده از سوزنهای مخصوص محل انباشت این انرژی را باز کرد.

قلمرویی به وسعت تمام بدن! طب سوزنی برای درمان چه بیماریهایی به کار میرود؟

از طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده میشود، از جمله:

 • سردردها و میگرن
 • اسپاسم و گرفتگیهای عضلانی
 • دردهای تاندونی 
 • تنگی نفس و آسم
 • بیماریهای عصبی
 • بیماریهای ریوی

جهت مشاهده لیست کامل بیماری های قابل درمان با طب سوزنی مقاله لینک شده را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از طب سوزنی برای صورت

قبل از انجام هر عملی باید به جوانب آن پرداخت. بسیاری از عملهای جراحی زیبایی مدرن آسیبهای جبران ناپذیری دارند. همین باعث شده که بسیاری از افراد جرات نکنند پوست خود را به دست پزشکان و بسپارند و به دنبال روشهای سنتی باشند. حالا که با کاربرد طب سوزنی برای بدن آشنا شدید، بهتر است سراغ اصل مطلب برویم و با کاربردهای طب سوزنی صورت آشنا شویم:

 • طب سوزنی با آزاد کردن انرژیهای انباشته شده در محلهای خاصی از صورت (اکوپوینت)، باعث ترشح پروتئین جوانی پوست (کلاژن) در این نقاط می شود.
 • با استفاده از طب سوزنی، جریان خون در بدن بالا رفته و اکسیژن بیشتری از طریق خون به سطح پوست صورت میرسد.
 • طب سوزنی برای پوست میتواند آثاری مشابه با تزریق ژل و بوتاکس مثل بالا رفتن گوشه خارجی ابرو و چشم و بالا کشیدن پیشانی برای فرد ایجاد کند.
 • طب سوزنی میتواند باعث تولید پروتئین الاستین در سلولهای پوست شود. این پروتئین میتواند به پوست شما خاصیت ارتجاعی و الاستیک دهد و افتادگی پوست را در گذر زمان کاهش دهد.
 • تجربه نشان داده که طب سوزنی عوارض جانبی احتمالی بوتاکس را نداشته و دوام بالاتری دارد.
 • علاوه بر موارد گفته شده، لازم به ذکر است که برخلاف تصور عموم، طب سوزنی بعلت شکل خاص و باریک سوزنها دردناک نیست.
این مقاله را از دست ندهید:  آموزش درمان چاقی با طب سوزنی

مزایای استفاده از طب سوزنی صورت

مراحل استفاده از طب سوزنی برای پوست

حالا که با مزایای طب سوزنی آشنا شدید، با ما همراه باشید تا آموزش طب سوزنی صورت را فرا بگیرید و آن را در خانه اجرا کنید.

مرحله اول: پاکسازی پوست

پوست صورتتان را با یک محلول شوینده پاکسازی و آماده کنید. ابتدا پوست خود را به یک محلول مخصوص شستشوی پوست آغشته کرده و سپس با آب گرم پوستتان را بشویید.

مرحله دوم: شروع طب سوزنی

در این مرحله شما یاد می‌گیرید که چگونه از طب سوزنی برای پوست صورت خود استفاده کنید. برای این کار میتوانید از سوزنهای برند Huan-Qiu استفاده کنید. این برند در بازار ایران معروف‌تر و در دسترس‌تر است. برای اطلاع از سایز دقیق مناسب برای پوست صورت بهتر است با متخصص این طب مشورت کنید. در صورتی که به متخصص دسترسی ندارید، میتوانید از انگشتان خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از سوزن بدون تخصص میتواند به پوستتان آسیب بزند، پس برای تاثیر درست و پیشگیری از خطر بهتر است حتما از متخصص کمک بگیرید.

ابتدا باید نقاط طب سوزنی صورت را شناسایی کنید. این نقاط معمولا در فرورفتگی‌های صورت و بدنمان قرار دارند. برای شناسایی دقیق‌تر می‌توانید از این عکس کمک بگیرید.

نقاط طب سوزنی صورت

سعی کنید با استفاده از سوزن نقاط فرورفتگی پیشانی خود را پیدا کنید. این نقاط معمولا در امتداد پیشانی، ابروها و ماهیچه جَوِشی یا همان عضله مضغ قرار دارد. زمانی که نقاط طب سوزنی صورت خود را پیدا کردید، به آرامی آن را فشار دهید تا زمانی که در آن نقطه دردی خفیف یا آزاد شدن فشار را احساس کنید. سپس آن نقطه را به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید. از بالای صورت آغاز کنید و به این شکل ادامه دهید:

این مقاله را از دست ندهید:  آموزش لیفت سینه: بررسی بهترین روش های لیفت سینه بدون عوارض

عضلات پیشانی را شل کنید تا از چین و چروک‌هایتان بکاهید

 1. در مرحله اول به آرامی با سوزن وسط دو طرف صورت را فشار دهید. به کمک آینه نقاط فرورفتگی را پیدا کرده و انگشت خود را تقریبا 2 سانتی متر بالای ابرو و در امتداد مردمک چشم قرار دهید. به نرمی پیشانی خود را با انگشت ماساژ دهید تا فرورفتگی را پیدا کنید. زمانی که پیدایش کردید، سوزن را فشار دهید.
 2. سپس به طرف خط رویش مو حرکت کنید و پس از پیدا کردن فرورفتگی، آن را فشار دهید.

افتادگیهای پلک‌‌های بالایی را بالا ببرید

میتوانید هر سه نقطه را به طور همزمان یا جداگانه فشار دهید. هر نقطه در یک فرورفتگی قرار دارد. انگشتان خود را در امتداد ابروها حرکت دهید تا فرورفتگی را پیدا کنید. یک فرورفتگی در گوشه هر دو ابرو و یکی در بین آنهاست. هنگامی که آنها را پیدا کردید، سوزن را وارد کنید.

برای بالا بردن افتادگی، عضلات را بکشید

 1. به تصویر بالا نگاه کنید. ابتدا فشار را از نقطه 3 آغاز کنید و سپس به سمت شماره 4 و 5 و قسمت خارجی گونه حرکت کنید. اگر هنگام ماساژ دادن دچار درد شدید، در همان نقطه توقف کنید، سپس سوزن را فشار دهید و به سمت قسمت خارجی گونه بروید تا یک فرورفتگی پیدا کنید. ممکن است کمی دردتان بیاید، اما این یعنی این که زدید توی خال!
 2. انگشت خود را به کناره‌های صورت‌تان ببرید و فک خود را محکم بگیرید. به ماهیچهای محکم برخورد میکنید. نام این ماهیچه، ماهیچه جَوِشی یا عضله مضغ است؛ ماهیچه‌ای که به جویدن غذا کمک میکند. همچنین زمانی که دچار استرس شده‌ایم و فکمان را فشار میدهیم، این ماهیچه سفت میشود و در نتیجه ممکن است دچار سردرد یا سایش دندانها شویم. در امتداد این ماهیچه دو فرورفتگی قرار دارد، یکی در بالای ماهیچه (5) و یکی در پایین آن (4). انگشت وسط را در بالای ماهیچه و انگشت اشاره را در پایین آن قرار دهید و سوزن را بفشارید.
 3. به سمت چانه حرکت کنید. دو نقطه در دو طرف دهان وجود دارد که باید آنها را تحریک کنید. انگشت اشاره خود را از گوشه دهان به اندازه 1 سانتیمتر پایین ببرید و فشار دهید. انگشت وسط را در راستای همان نقطه حرکت دهید و سوزن را به‌طور همزمان در هر دو نقطه قرار دهید.
 4. تقریبا به پایان کار رسیده‌ایم! انگشت اشاره را در امتداد خط فک حرکت دهید برجستگی زیر چانه را لمس کنید. وقتی که پیدایش کردید، سوزن را کمی بالاتر از آن برجستگی قرار دهید و شروع به فشار دادن کنید. ممکن است این قسمت کمی برایتان حساس باشد، اما همین نشان میدهد که نقطه را پیدا کرده‌اید.
این مقاله را از دست ندهید:  آموزش درمان چاقی با طب سوزنی

مرحله آخر: لایه برداری پوست و از بین بردن قرمزی ها!

اکنون هنگام آن رسیده که آنچه را که کاشته اید برداشت کنید! برای اتمام کار، لازم است با استفاده از ماسک فرایند لایه‌برداری را تکمیل کنید. استفاده از ماسک صورت میتواند به شما کمک کند که نه تنها به خوبی پوستتان را لایه برداری کنید، بلکه از قرمزی پوست خود بکاهید. لازم است بگوییم که قرمزی پوست پس از فرایند طب سوزنی، طبیعی است و نشانگر این است که کارتان را به خوبی انجام داده اید. ماسک را به مدت 10 تا 30 دقیقه بر صورت خود قرار دهید و سپس با آب گرم بشویید.

لایه برداری و رفع قرمزی پوست صورت

جمع بندی

در این مطلب به آموزش طب سوزنی برای صورت پرداختیم. همانطور که بیان شد، علاوه بر درمان بسیاری از بیماریها، از طب سوزنی برای صورت و جوانسازی پوست نیز میتوان استفاده کرد. با توجه به مطالب گفته شده، طب سوزنی میتواند جایگزین مناسبی برای تکنیکهای زیبایی مدرن، مثل بوتاکس باشد. در مطلب بالا دیدیم که حتی با استفاده از انگشتان نیز میتوان تاثیری مشابه با طب سوزنی ایجاد کرد و باعث خالی شدن فشار موجود در فرورفتگی ها و ترشح کلاژن شد. برای تاثیر بیشتر، بهتر است به صورت حضوری و به متخصص مراجعه نمایید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *